TAVA CİĞERİN YOL HİKAYESİ

 

ciğerEdirne sokakları.Bu yazımda sizlere her tarafı buram buram enfes kokan,her köşesinde kızgın yağ ile özel tavalarda pişirilen ayrılmaz ikili  tava ciğer ve biberin hikayesinden bahsedeceğim.Ancak yazıma başlamadan önce sizleri suyun öteki yanında bulunan bir semt karaağaca götürmek istiyorum.Karaağaç merkeze 4 km uzaklıkta şirin bir semt Meriç ve tunca nehirlerini tarihi köprülerle aşıp Arnavut taşlarını takiben bu semte ulaşıyorsunuz.Gerçekten son derece şirin tarihi evlerin bulunduğu Trakya üniversitesi Lozan anıtı ve Tarihi tren otantik cafeleri ile şirin bir semt.Halkın geçim kaynağı çoğunlukla tarım bu yüzden karaağaca ulaşmadan bir çok bahçe görebilirsiniz

 

PEKİ NE YETİŞİYOR BU BAHÇELERDE ?

 

        Halkın çoğunluğu tarım ve bahçe işi ile uğraştığı için yerli domates,patlıcan ayşekadın fasulye ve konumuz biber bu bahçelerde yetişiyor.Edirnede 45 tava ciğer dükkanı var ve yıllık 400-500 ton biber bu bahçelerden sağlanmakta.

 

         GELELİM TAVA CİĞER  BİBER KARDEŞLİĞİNE

 

Tava ciğer &Biber kardeşliği herkesi imrendirecek cinsten Birisi olmazsa sofranın ne tadı olur ne de tuzu. Ne tava ciğersiz bir sofra ne de bir tava ciğer tabağı ikisi birbirini tamamlıyor zaten.Bir de yanına ayran geldimi o deymeğin keyfine. Sofra şenleniyor aynı çocuklar gibi.Hiçbir ikiliden keyif alamıyor ağız tadını bilenler.Tabi ki her yerde aynı tadı almakta mümkün olmuyor maalesef yolumuza devam ettikçe bir sıra gözümüze çarpıyor.Kuyruk almış başını gidiyor.Acaba ne sırası diye yaklaştığımızda biz dışardan geldik tava ciğer yemek için diyor sırada bekleyen.Demek ki bu kardeşleri çok sevenler var ülkemizde.

 

SELİMİYE GÖLGESİNDE LEZİZ BİR TAD   :BAHRİ BEY

Selimiye Gölgesinde muhteşem bir tad’a hayran kalıyor her edirneye gelen.Biraz konuyu genişleterek açalım.Tam bir edirne gönüllüsü ve sevdaslısı olan Bahri dinar Gelen misafirlerini güleryüzle karşılıyor.Edirne sevdasını gelen müşterilerine aşılıyor.Kendisi Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer’i Kalite Koruma Derneğini Kurdu. Halen Başkanlığını yürütüyor.Hayatıma ve bana çok şey kattı” dediği İzmir Enternasyonal Fuarında Meşhur Akasyalar Gazinosu’nda yıllarca Şef Garson olarak zamanın büyük sanatçıları; Muazzez Abacı, Orhan Gencabay, Bülent Ersoy ve Ajda Pekkan gibi ünlülere servis yaptı…Bu yıllarda kış sezonlarında İstanbul’un ünlü gazinoları ‘ÇAKIL’ ve ‘GAR’da çalıştı.

Artık vakti geldi dedi ve 2013 yılının Mart ayında kendi işyerini açtı…Ve bu tarihten günümüze misafirlerini sevgi ile karşılıyor.Almanya’dan Japonya’ya, Amerika’dan Fransa’ya birçok Ulusal ve Uluslar Arası Televizyon kanallarında yaklaşık 500 kez Edirne’yi ve Edirne Tava Ciğerini tanıtım Programı yaptı.Edirne’ye gelen, onlarca medyatik ve önemli şahsiyete, düzenlediği programlarda Edirne’yi tanıtan ve Edirne ile özdeşmiş küçük hediyeler ve plaketler verdi.Mesleğinde söz sahibi olduğu günden bu yana yılmadan, usanmadan tanıdığı herkese Edirne’yi ve Edirne’nin değerlerini anlatıyor.

 

 

 

        EDİRNE LEZETLERİNDEN EDİRNE TANITIMINA TAM DESTEK

 

Son dönemlerde garnatür tabağı Edirne Lezetleride eklenince tabak aynen edirnenin mozaği haline geldi.Neler yoktu ki bu sofrada Edirne ciğerinin yanında sunulan acı bibere ekstra Edirne peyniri,yoğurdu,tarladan toplanılan domates ,biberden çekimiş acı sos gelen misafirlere ikram ediliyor

 

      

 

EDİRNE BELEDİYESİNDEN TAVA CİĞERE TAM DESTEK

 

Edirne Belediyesi Festivalleri kapsamında her yıl mayıs ayında Ciğer ve bando festivali Edirne saraçlar caddesinde yapmakta.Yabancı ülkelerin bando ve müzik grupları bu festivale davet edilmektedir. Her festivalin sonunda bedava ciğer dağıtılmakta .Ulusal basınında ilgi gösterdiği bu festival yoğun ilgi görmektedir.  

 

 OKULLARA DERS ,DİLLERDE ŞARKI,GAZETELERDE VE TV LERDE HABER OLDU

 

Edirnenin meşhur tava ciğeri Meslek Liseleri ve aşçılık bölümünde uygulamalı ders olarak okutulmakta.Öğrencilere tava ciğerin püf noktaları ve pişirilme teknikleri öğretilmekte. Ayrıca bir Edirne gönüllüsü Beyazıd Sansı tarafından hicaz makamında bir eser bestelendi. Ayrıca bir çok kez yerel ve ulusal basında tava ciğer ile ilgili haberler çıktı.Edirne yi tanıtma derneği tarafından tava ciğer ulusal basında tanıtıldı.   

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s